Obszar informacji i publicystyki Telewizji Polsat to kanały informacyjne: Polsat News, Wydarzenia 24, Polsat News Polityka i Polsat News2 oraz programy i audycje publicystyczne nadawane na antenie głównej Polsatu, w tym przede wszystkim flagowy program informacyjny, czyli “Wydarzenia”.
Dyrektorem pionu informacji i publicystyki w Polsacie pozostaje Piotr Witwicki – przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Polsatu.
Pozostali członkowie zarządu Telewizji Polsat to Edward Miszczak, Adam Nowe, Janusz Pliszka i Katarzyna Wyszomirska- Wierczewska. Prezesem jest Piotr Żak.
Wiesław Walendziak był posłem PiS i prezesem TVP
Wiesław Walendziak był związany z Telewizją Polsat od początku jej działania, pełnił m.in. funkcje dyrektora programowego, a następnie dyrektora generalnego stacji. W latach 1994-1996 kierował Telewizją Polską. Później wszedł do polityki. W 1997 roku został posłem AWS. W rządzie Jerzego Buzka był szefem Kancelarii Premiera. W 2001 roku został wybrany ponownie do Sejmu, tym razem z listy PiS. Od lat związany jest ze spółkami Zygmunta Solorza.
Dołączenie Walendziaka do zarządu nastąpiło kilka dni po walnym zgromadzeniu wspólników Telewizji Polsat. Spodziewano się, że Piotr Żak może stracić stanowisko prezesa. Dlaczego? Zygmunt Solorz krótko po ujawnieniu sporu z dziećmi o sukcesję w jego imperium biznesowym zapowiedział, że odwoła synów (starszym jest Tobias Solorz) z władz swoich spółek.
– W ostatnim czasie zdałem sobie sprawę, że angażowanie na obecnym etapie moich dzieci w zarządzanie firmami nie przyczynia się do większej stabilności w firmach, ani do budowania ich lepszej przyszłości. Postanowiłem zatem zmienić tę sytuację i podjąć działania, w celu odwołania w najbliższych tygodniach moich dzieci z władz odpowiednich spółek – stwierdził w oświadczeniu.
Prezes Polsatu z mniejszymi uprawnieniami
Jednak w środę podczas walnego zgromadzenia nie wysunięto projektu uchwały o dymisji Piotra Żaka. Jak podała „Gazeta Wyborcza”, zmieniono natomiast statut Telewizji, wprowadzając zapis, że do podjęcia najważniejszych decyzji nie potrzeba już zgody prezesa. Wystarczy podpis jednego z członków zarządu i prokurenta. Tę ostatnią opcję wpisano bowiem do statutu jako jeden ze sposobów reprezentowania firmy za zewnątrz (czyli np. zawierania umów).
Telewizja Polsat bezpośrednio i poprzez spółki zależne (m.in. Eleven Sports i firmy przejęte kilka lat temu od grupy ZPR) nadaje ponad 30 stacji telewizyjnych. Ma też 100 proc. udziałów biura reklamy Polsat Media i przejętej w połowie 2020 roku Grupy Interia, a także 60 proc. udziałów spółki producenckiej Polot Media.
Jak już opisywaliśmy, w 2023 roku Telewizja Polsat w ujęciu jednostkowym zanotowała wzrost przychodów o 1,1 proc. do 1,78 mld zł, zaś przy dużym spadku wpływów z inwestycji jej zysk netto zmalał z 253,7 do 128 mln zł.