ylliX - Online Advertising Network
Tęczowy Piątek nie wszędzie. Wschód Polski wciąż odczuwa efekt "stref wolnych od LGBT"

Tęczowy Piątek nie wszędzie. Wschód Polski wciąż odczuwa efekt “stref wolnych od LGBT”


Tęczowy Piątek, czyli jak informuje Fundacja GrowSPACE, “święto różnorodności, które młodzi ludzie organizują w swoich szkołach”, odbywa się od 2016 r. w każdy ostatni piątek października.

“W tym roku stawiamy na edukację”

Ósmą edycję uczniowie przeprowadzą m.in. w Koninie, Wieluniu, Chojnicach, Kędzierzynie-Koźlu, Tychach, Słupsku, Gryfinie, Wągrowcu, Krośnie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Bydgoszczy, Bielsku-Białej i w Warszawie.

W tym roku stawiamy na edukację – zaznaczył Kuc.

Wydarzeniu towarzyszą warsztaty edukacyjne z zakresu zdrowia psychicznego, edukacji antydyskryminacyjnej i edukacji równościowej. Uczniowie mogą je przeprowadzić sami lub we współpracy z nauczycielem, korzystając ze specjalnych scenariuszy. Są one elementem pakietu edukacyjnego przygotowanego przez fundacje GrowSPACE, Dajemy Dzieciom Siłę i Sexed.pl

W skład pakietu wchodzą m.in. kurs e-learningowy “LGBT+Ja” zawierający wypowiedzi ekspertów i interaktywne ćwiczenia; scenariusze zajęć i warsztatów dla klas VII i VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z zakresu sojusznictwa wobec osób LGBTQ+ i tworzenia przyjaznych środowisk dla osób transpłciowych, a także scenariusze warsztatów z zakresu praw człowieka, języka inkluzywnego i zdrowia psychicznego.

“Jeden sygnał o przyjaznej przestrzeni”

W Tęczowy Piątek część szkół zorganizuje projekcje filmowe i happeningi lub zaprosi organizację pozarządową. Kuc przekonuje, że wystarczy niewielki gest, np. naklejka lub plakat wywieszony w szkole, by zakomunikować, że jest to miejsce, w którym można być sobą.

Pamiętajmy, że młoda osoba w szkole podstawowej albo w średniej dopiero odkrywa swoją tożsamość, orientację i może potrzebować właśnie takiego jednego sygnału o tym, że jesteśmy tą przyjazną przestrzenią – dodał.

Zapytany, jak od 2016 r. wygląda zainteresowanie organizacją Tęczowego Piątku, odparł, że zdecydowanie rośnie. Zaznaczył, że cieszy zaangażowanie warszawskich szkół, które samodzielnie organizują wiele inicjatyw, ale ważne, by z edukacją dotrzeć do województw na wschodzie Polski, np. lubelskiego, podkarpackiego czy świętokrzyskiego.

Efekt “stref wolnych od LGBT”

Wschód Polski, zwrócił uwagę Kuc, “tradycyjnie jest trochę bardziej konserwatywny, ale też – z wyjątkiem pojedynczych szkół – nie brał udziału w poprzednich akcjach”. Zwrócił uwagę, że to są to miejsca, w których przyjęto tzw. strefy wolne od LGBT.

Mimo że już ich tam nie ma, to widzimy, że długoterminowe skutki tamtych działań są odczuwalne szczególnie przez młode osoby – zaznaczył.

Dlatego właśnie tam Fundacja GrowSPACE chce kierować w tym roku działania edukacyjne.

Mamy koordynatorów regionalnych w każdym województwie. Np. w woj. świętokrzyskim mieliśmy kilka spotkań z zakresu języka inkluzywnego – powiedział.

W wakacje realizowali osobny program na Podkarpaciu. Chodziło m.in. o wzmacnianie sprawczości młodych ludzi, którzy w ramach programu organizowali inicjatywy w mniejszych miastach i miejscowościach.

Kuc podkreślił, że takie zajęcia, np. w Mielcu, Jarosławiu czy w Tarnobrzegu, dotyczące m.in. edukacji antydyskryminacyjnej i obywatelskiej, wartości Unii Europejskiej – są często pierwszymi, w jakich młodzi mają okazję uczestniczyć w swojej miejscowości.

Nie muszą jechać do Krakowa, Warszawy, do większych ośrodków na szkolenia, konferencje poświęcone tej tematyce – dodał. Zainteresowane udziałem były np. organizacje harcerskie i grupy z konkretnych szkół.

Udział w warsztatach “dużą odwagą”

Przyznał jednocześnie, że udział np. w warsztatach to często “duża odwaga”, bo podzielenie się zdjęciem z takiego wydarzenia może narażać uczestników na negatywne komentarze.

Największe wyzwania edukacyjne

Zapytany o największe wyzwania edukacyjne, wskazał na prawa człowieka i język inkluzywny.

Te dwa tematy uznajemy za priorytetowe, bo młode osoby najczęściej wybierają takie scenariusze– powiedział.

Fundacja GrowSPACE podała, że Tęczowy Piątek odbywa się dzięki wsparciu ambasad: Danii, Norwegii, Belgii (konkretnie Przedstawicielstwa Flandrii w Polsce i Krajach Bałtyckich) i pomysłodawcy akcji Kampanii Przeciw Homofobii. W tym roku akcję wspiera też mazowieckie kuratorium oświaty.



Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *