W dzień Wszystkich Świętych gościem Doroty Wysockiej-Schnepf w „Pytaniu Dnia” była Ewa Negrusz-Szczęsna, wdowa po Piotrze Szczęsnym. Mężczyzna jesienią 2017 roku dokonał samospalenia na Placu Defilad w centrum Warszawy, w proteście przeciwko polityce ówcześnie rządzącej Zjednoczonej Prawicy.
“Od samego początku było to dla mnie wiadome, że ten jego krzyk nie dotrze do dużej ilości osób. Musiało upłynąć więcej czasu, musiało nałożyć się więcej złych rzeczy, żeby ludzie się w końcu obudzili” – powiedziała w „Pytaniu Dnia” Ewa Negrusz-Szczęsna.
Wielu komentujących ten program krytykowało Wysocką-Schnepf za poruszanie 1 listopada tematu śmierci samobójczej. Media na całym świecie wiedzą, że nie wolno gloryfikować samobójstw, co więcej — część rezygnuje z relacjonowania takich tematów. Tymczasem neoTVP we Wszystkich Świętych…” — ocenił Wojciech Mucha z „Gazety Polskiej”.
Zobacz: Program Wysockiej-Schnepf i Nawrockiego w TVP Info ma ponad 110 tys. widzów
Skargi na program TVP Info do KRRiT
Jak przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska, na wydanie „Pytania Dnia” z 1 listopada wpłynęło do regulatora już 11 skarg.
– Zarzuty dotyczą naruszenia etyki dziennikarskiej, ukazywania samobójstwa w pozytywnym świetle, co może być społecznie szkodliwe – informuje nas Teresa Brykczyńska.
Dziennikarka TVP w dosadnym wpisie odniosła się do krytyków. „Widziałam krzywdę nękanych ludzi. Ich dzieci. Brutalnie tłumione protesty. Wy, moralne zera nadające jak kataryny, i wy, pseudo-obiektywni -też widzieliście. Byliście obojętni. Współodpowiedzialni. Teraz, w strachu, frustracji i wstydzie, razi was pamięć. Słuchajcie ich opowieści” – stwierdziła.
Maciej Świrski: wywiad zupełnie skandaliczny
W nagraniu zamieszczonym w środę na platformie X przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski stwierdził, że wszczął postępowanie w sprawie wywiadu Doroty Wysockiej-Schnepf (takie postępowanie szef KRRiT podejmuje automatycznie, jeśli zgłoszono skargę na określony przekaz).
Świrski nie ukrywał swojej mocno krytycznie opinii o rozmowie z wdową po Piotrze Szczęsnym. – Zupełnie skandaliczny wywiad, który nie powinien mieć miejsca – stwierdził. – Już na pierwszy rzut oka nie wolno w cywilizowanym państwie pochwalać samobójstw. Z takim działaniem być może mieliśmy do czynienia w audycji autorstwa pani Schnepf – dodał.
Według Świrskiego śmierć Piotra Szczęsnego „była wykorzystywana politycznie przez ówczesną opozycję w celu uderzenia w rząd”.
Szef KRRiT zwrócił też uwagę, niedawno doszło do kolejnego samospalenia. W zeszły poniedziałek nad ranem przed kurią przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie podpalił się 47-letni mężczyzna, przedtem namalował na ścianie budynku napis „Św. Piotr 2009-2024”. Zmarł następnego dnia w szpitalu
Maciej Świrski powiedział, że „nie wiemy do końca, ale prawdopodobnie pewną inspiracją do takiego czynu mógł być ten reportaż (czyli wywiad Wysockiej-Schenpf z wdową po Szczęsnym – przyp.)”
Zgodnie z procedurą na początku postępowania przewodniczący Krajowej Rady poprosi TVP o nagranie z wywiadem i odniesienie się do dotyczących go skarg. Potem może umorzyć postępowanie, skierować do nadawcy wezwanie lub nałożyć na niego grzywnę finansową.