ylliX - Online Advertising Network
Sensacja archeologiczna pod Pomiechówkiem. Odkryto skarb z XVII wieku wart setki tysięcy

Sensacja archeologiczna pod Pomiechówkiem. Odkryto skarb z XVII wieku wart setki tysięcy


Poszukiwania historycznego traktu zakończone niezwykłym odkryciem

W okolicach Pomiechówka członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Badawczego Triglav oraz Polskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy “Husaria” poszukiwali pozostałości rzymskiej drogi handlowej. Choć celem ekspedycji były historyczne szlaki handlowe, niespodziewanie natrafiono na niezwykle cenny skarb. Znalezione monety, liczące blisko cztery wieki, pochodzą z terenów Saksonii, Brandenburgii oraz Niderlandów i są unikatowymi egzemplarzami z okresu wojen i zmian politycznych w Europie.

Skarb o historycznej wartości. Srebrne monety z XVI i XVII wieku

W skład odkrycia wchodzi 17 srebrnych monet, w tym rzadki talar Zygmunta III Wazy z 1630 roku, wybity w Toruniu. Podobny egzemplarz został sprzedany na aukcji za 86 tysięcy złotych, co czyni ten talar wyjątkowym, zarówno historycznie, jak i materialnie. Piotr Duda, archeolog ze Stowarzyszenia Triglav, podkreśla, że to jedno z największych tego typu znalezisk na Mazowszu.

Unikatowe monety. Historyczna sensacja

Znalezisko zawiera monety, których stan zachowania jest nadzwyczaj dobry. Zidentyfikowane talary i patagony pochodzą z czasów panowania takich władców jak Fryderyk Wilhelm I czy Rudolf II. Wiele z nich nie figuruje w popularnych katalogach numizmatycznych, co podnosi ich wartość kolekcjonerską. Stowarzyszenie “Husaria” przekazało w mediach społecznościowych, że niektóre egzemplarze są wręcz „białymi krukami” w świecie numizmatyki.

Skąd wziął się skarb? Hipotezy historyków

Odkrywcy przypuszczają, że monety mogły być zdeponowane w czasie burzliwego XVII wieku. Jedna z teorii mówi o udziale najemników w wojnie trzydziestoletniej oraz w bitwie pod Nowym Dworem Mazowieckim w 1655 roku, co tłumaczyłoby obecność monet z Saksonii i Niderlandów. Istnieje także hipoteza, że były to oszczędności bogatego kupca, który ukrył je w obawie przed grabieżą, jednak nie zdołał po nie wrócić.

Co dalej ze skarbem?

Odkrycie trafi do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który zdecyduje o dalszych losach skarbu. Członkowie stowarzyszenia Triglav wyrazili nadzieję, że cenne monety pozostaną na Mazowszu i będą mogły wzbogacić zbiory Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, stanowiąc atrakcję zarówno dla historyków, jak i miłośników historii.

Wyjątkowy talar Zygmunta III Wazy

Szczególną uwagę wśród odnalezionych monet zwraca talar Zygmunta III Wazy, który jest rzadką i poszukiwaną pozycją wśród numizmatyków. Podobna moneta sprzedana w gorszym stanie za kilkadziesiąt tysięcy złotych świadczy o wartości historycznej tego skarbu. Kolejne monety, jak talar Johna II z 1623 roku z Palatynatu, są tak rzadkie, że ich wartość trudno oszacować.



Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *