Dorota Wysocka-Schnepf próbowała bronić swojego programu na antenie neo-TVP Info, do którego 1 listopada zaprosiła Ewę Negrusz-Szczęsną, żonę Piotra Szczęsnego, który kilka lat temu dokonał samospalenia przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Jej najnowszy wpis, podobnie jak sam program, który oceniono jako gloryfikację samobójstw, spotkał się ze zmasowaną i mocną krytyką ze strony komentatorów. „Żal mi Pani” – stwierdził krótko poseł PiS Jerzy Polaczek.
Gloryfikacja samobójstw w neo-TVP!
Przypomnijmy, prawdziwą burzę wywołał kolejny program Doroty Wysockiej-Schnepf na antenie neo-TVP Info. 1 listopada, czyli uroczystość Wszystkich Świętych, dziennikarka zaprosiła do programu „Pytanie dnia”… Ewę Negrusz-Szczęsną, żonę Piotra Szczęsnego, który kilka lat temu dokonał samospalenia przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie w geście protestu przeciwko rzekomo niszczonej przez poprzedni rząd praworządności i demokracji.
Komentatorzy zwracali uwagę, że to gloryfikacja samobójstw! Przypominają, że psychologowie niejednokrotnie apelowali do mediów o właściwe przedstawianie tych tragicznych wydarzeń.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Gloryfikacja samobójstw w neo-TVP! Wysocka-Schnepf zaprosiła żonę Piotra Szczęsnego. W sieci burza: „Hieny”; „Patologia”; „Obrzydlistwo”. KOMENTARZE
„Wielu to zrozumie, inni nigdy”
Mimo słów krytyki płynących niemal z każdej strony, Wysocka-Schnepf postanowiła bronić zaproszenia do programu żony Piotr Szczęsnego.
Wywiad z Ewą Szczęsną poruszył Was dwojako. Dobrze. Musiał poruszyć. 7 lat ciszy o Szarym Człowieku i dość. Pani Ewie ślę Wasze podziękowania.Jej się należą, nie mnie. Za wyważone słowa. Wszystkich Świętych to stosowny moment. Wielu to zrozumie, inni nigdy
— napisała, podając nawet link do wideo z pełnym nagraniem wspomnianego odcinka.
„Żal mi Pani”
To również spotkało się ze zmasowaną i dobitną reakcją komentatorów! Na Wysockiej-Schnepf nie pozostawiono suchej nitki! Co więcej, użytkownicy platformy X dołączyli do wpisu dziennikarki neo-TVP Info notkę z informacjami kontekstowymi:
Pamiętaj, jeśli zaczynasz planować odebranie sobie życia oznacza to, że zbyt długo jesteś z myślami samobójczymi sam na sam. Myśli samobójcze utrudniają codzienne funkcjonowanie. Szukaj pomocy dla siebie u psychologa, terapeuty, lekarza.
Więcej info: zwjr.pl, centrumwsparcia.pl
— czytamy.
Poruszyła mnie podłość telewizji grającej dramatem chorego człowieka. To mnie poruszyło. Ale gratuluję klików
— napisała blogerka i publicystka Kataryna.
„7 lat ciszy”? Może po prostu była zgoda, że gloryfikacja samobójstwa to coś złego, aż pojawiła się czysta woda ze swoimi „dziennikarzami”, których żadne granice i żadna etyka nie obowiązują. Nie mówiąc już o tych, którzy pchnęli biednego, cierpiącego człowieka do tego czynu…
— skomentował poseł PiS Radosław Fogiel.
Brak hamulców moralnych zawsze porusza, pani redaktor
— dodała także dziennikarka KAI Alina Petrowa-Wasilewicz.
Żal mi Pani
— stwierdził krótko poseł PiS Jerzy Polaczek.
Dostałaś notkę. Przestań promować patologię
— zauważył dobitnie Paweł Rybicki.
Publicysta Wiktor Świetlik zamieścił zaś emotikonkę, która oddała wszystkie jego oceny:
🤮
Kontekst, jaki został dodany do tego tweeta, jest tu kluczowy. Szanuję człowieka, który stracił życie. Ale nigdy nie zrozumiem gloryfikowania samobójstwa. Ten człowiek potrzebowal pomocy, nie otrzymał jej w odpowiednim momencie, co skończyło się śmiercią. To jest tu najważniejsze. I dogłębnie smutne
— oceniała była dziennikarka „GW”, Onetu i WP.
No i nie zrozumieliśmy koncepcji…
— skomentowała także publicystka „Rz” Estera Flieger.
Wszystkich Świętych to tragiczny moment na robienie z samobójcy bohatera. Jeden z najgorszych możliwych nawet
— dodał i radny krajowy partii Razem Adam Kościelak.
To przerażające. Pani Wysocka-Schnepf niczego nie zrozumiała… Taką to „czystą wodę” prezentuje neo-TVP.
olnk/X