Po artykułach zamieszczonych w Wirtualnej Polsce oraz w “Dzienniku Gazecie Prawnej” Jacek Tomczak został wezwany na dywanik. Teraz, jak wynika z ustaleń WP, poseł złożył dymisję.
Dziennikarze dotarli do informacji, w których zarzucono Jackowi Tomczakowi, że od lat współpracuje z deweloperami poprzez swoją kancelarię notarialną. Dowiedziono również, że zmiany, jakie rekomendował wiceminister w programie “Kredyt na Start” miały doprowadzić do wzrostu cen mieszkań. Zyskać na tym mieli deweloperzy.
Jacek Tomczak złożył rezygnację
Informację tę potwierdziło Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
“Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że 30.10.2024 r. Pan Jacek Tomczak złożył rezygnację z funkcji Sekretarza Stanu. Decyzja ta została podjęta w trosce o dobro i wizerunek resortu. Kierownictwo MRiT liczy, że wszystkie wątpliwości pojawiające się w ciągu ostatnich godzin w przestrzeni medialnej, zostaną niezwłocznie wyjaśnione” – czytamy w serwisie X.
Wcześniej w komunikacie resortu podano, że Krzysztof Paszyk bardzo poważnie potraktował doniesienia medialne, dlatego w trybie pilnym wezwał wiceministra Jacka Tomczaka do złożenia wyjaśnień i odniesienia się do postawionych w artykułach zarzutów.
“MRiT przykłada wielką wagę do transparentności i zgodności z prawem oraz zasadami etycznymi działań podejmowanych przez członków kierownictwa resortu. Jeżeli doniesienia medialne się potwierdzą, spotkają się ze stanowczą reakcją” – informowano.
Kredyt na Start a wzrost cen mieszkań
Jak pisał Marek Mikołajczyk w “Dzienniku Gazecie Prawnej”, wiceminister rozwoju Jacek Tomczak przekonywał w Sejmie, że bez kredytu #naStart ceny na rynku mieszkań wzrosną. To twierdzenie nie znalazło uzasadnienia w resortowych analizach.
– Jeżeli dzisiaj nie zadziałamy przejściowo na rynku i nie podamy narzędzia młodym Polakom, rodzinom, które w tanim, bezpiecznym kredycie będą w stanie w tym trudnym momencie nabyć te mieszkania, to oni ich nie kupią po prostu. Efekt będzie taki, że spadnie podaż, ceny wzrosną – tłumaczył Tomczak podczas komisji sejmowej.
Tymczasem, jak ustaliła dzisiaj Wirtualna Polska, wiceminister od lat współpracuje z deweloperami poprzez swoją kancelarię notarialną. Dziennikarze dowiedli, że w ciągu ostatnich czterech lat firma podpisała umowy sprzedaży co najmniej 1717 mieszkań, a 3601 aktów notarialnych zostało sporządzonych przez Jacka Tomczaka, jego żonę lub współpracowników. Co więcej, poseł miał potajemnie lobbować na rzecz chińskich koncernów technologicznych.