Na stronie Sejmu pojawiło się Sprawozdanie Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw.
Wigilia wolna od pracy w 2025 roku
Jak wskazano, wspomniane komisje pozytywnie zaopiniowały poselski projekt ustawy, ale jednocześnie przedstawiły na żądanie wnioskodawcy wnioski mniejszości.
Pierwszy dotyczy tego, aby zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego, co miałoby nastąpić od 2026 roku, natomiast pozostałe przepisy dotyczące wolnego w Wigilię miałyby wejść od 2025 roku. Ta poprawka, autorstwa Ryszarda Petru, nie uzyskała większości głosów komisji, dlatego jest zgłoszona jako wniosek mniejszości.
Wniesiono natomiast, aby trzy poprzedzające niedziele 24 grudnia były niedzielami handlowymi, a 24 grudnia był wolny od pracy od 2025 roku, za czym opowiedziało się 33 posłów, a wstrzymało się 23. Drugie czytanie ustawy autorstwa Lewicy odbędzie się 27 listopada w godzinach popołudniowych.
Lewica w stanowisku po posiedzeniu klubu przekazała natomiast, że nie chce łączyć niedziel handlowych z wolną Wigilią.
Czy PiS poprze Wigilię wolną od pracy?
Jak wynika z relacji Polskiej Agencji Prasowej, po przegłosowaniu poprawki Koalicji Obywatelskiej, aby trzy niedziele przed Wigilią były niedzielami handlowymi, posłanka Prawa i Sprawiedliwości Urszula Rusecka zapowiedziała, że w takiej sytuacji partia nie poprze projektu ustawy.
Tymczasem przed południem Mateusz Morawiecki przekazał w serwisie X, że w czasie Wigilii nie powinno wybierać się między obowiązkami zawodowymi a czasem z bliskimi, dlatego z pełnym przekonaniem poprze inicjatywę wprowadzenia ustawowego dnia wolnego 24 grudnia.
Skutki finansowe dodatkowego dnia wolnego od pracy
Jak podano w Ocenie Skutków Regulacji, nie sposób precyzyjnie określić jakie skutki finansowe będzie miało wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w dniu 24 grudnia dla finansów publicznych, lecz ewentualny wpływ będzie tylko pośredni.
“Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego nie generuje bezpośrednio dodatkowych kosztów dla sektora finansów publicznych, czyli budżetu państwa i jednostek samorządy terytorialnego. Można uznać, że każdy dodatkowy dzień wolny od pracy w gospodarce narodowej wiąże się z mniejszymi wpływami z tytułu podatków od towarów i usług oraz CIT, lecz dzień 24 grudnia jest dniem szczególnym i na pewno nie ma takiego wpływu na rynek jak dzień roboczy w innym terminie” – czytamy.