ylliX - Online Advertising Network
Dzień Otwarty Notariatu: 23 listopada 2024 r. [BEZPŁATNA KONSULTACJA]

Dzień Otwarty Notariatu: 23 listopada 2024 r. [BEZPŁATNA KONSULTACJA]


Dzień Otwarty Notariatu: 23 listopada 2024 r.

Krajowa Rada Notarialna informuje, że w dniu 23 listopada 2024 r. odbywają się po raz 15. Dni Otwarte Notariatu. To inicjatywa na jaką czeka wiele osób, by uzyskać pomoc i ukierunkowanie w sprawie spadków, testamentów, spraw majątkowych. W tym roku edycja jest pod hasłem: „Jak uniknąć konfliktów majątkowych w rodzinie. Porozmawiaj o tym z notariuszem”. Cała inicjatywa będzie miała miejsce w godzinach 10-16, w aż 36 miastach w Polsce. Notariusze, posiadający specjalistyczną wiedzę prawniczą będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych:

  • stacjonarnie (w wyznaczonych lokalizacjach w całej Polsce, tj. Białystok, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gorzów Wlkp., Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kluczbork, Konin, Koszalin, Kłodzko, Kraków, Legnica, Leszno, Lublin, Łódź, Olesno, Oleśnica, Olsztyn, Opole, Ostrów Wlkp., Piła, Poznań, Puck, Rzeszów, Słupsk, Szczecin, Świdnica, Tarnowskie Góry, Tczew, Wałbrzych, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Zgierz);
  • telefonicznie (pod wskazanymi numerami telefonów);
  • online (na czacie oraz w trakcie streamingu na żywo).

Przykład

W jakich sprawach będą doradzali notariusze?

Notariusze się wykwalifikowanymi specjalistami z zakresu prawa rodzinnego, spadkowego, cywilnego. Zajmują się w szczególności sprawami z zakresu: zrzeczenia się zachowku, zrzeczenia się dziedziczenia, sporządzenia testamentu, dokonania darowizny, ustanowienia fundacji rodzinnej, zawarcia umowy o dożywocie, sporządzenia umów majątkowych małżeńskich.

Jakie sprawy można załatwić u notariusza?

Szczegóły w zakresie działania notariatu, notariuszy i aplikantów notarialnych reguluje prawo o notariacie z dnia 14 lutego 1991 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1001). Trzeba wiedzieć, że notariusz w zakresie swoich uprawnień, działa jako osoba zaufania publicznego a czynności notarialne, dokonane przez notariusza zgodnie z prawem, mają charakter dokumentu urzędowego. Szczególnie istotne jest to, że nie tylko adwokat czy radca prawny, ale i notariusz jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywane czynności notarialne. Notariusz dokonuje następujących czynności:

  • sporządza akty notarialne, w tym także oświadczenia o poddaniu się egzekucji będące tytułami egzekucyjnymi oraz
  • protokoły dziedziczenia;
  • sporządza akty poświadczenia dziedziczenia;
  • podejmuje czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego;
  • podejmuje czynności związane z zarządem sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej;
  • sporządza poświadczenia notarialne;
  • spisuje protokoły;
  • sporządza protesty weksli i czeków;
  • przyjmuje na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe, dokumenty, dane na informatycznym nośniku danych, którym mowa w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne;
  • sporządza wypisy, odpisy i wyciągi aktów notarialnych;
  • sporządza, na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów;
  • składa wnioski o wpis w księdze wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w księdze wieczystej;
  • sporządza inne czynności wynikające z odrębnych uregulowań, w tym także testamentu notarialnego.

Ile wynoszą opłaty u notariusza?

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. 2004 nr 148 poz. 1564) określa tzw. taksę notarialną. Tak więc za dokonanie określonych czynności notariusze pobierają taksę notarialną, określoną sztywno kwotę. Maksymalne stawki określa właśnie ww. rozporządzenie. Generalnie maksymalna stawka, zależy od wartości przedmiotu czynności notarialnej. Taka taksa notarialna to jedyne wynagrodzenie notariusza stanowiące przychód kancelarii.

Ważne

Krajowa Izba Notarialna informuje:

Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną, 11 rad izb notarialnych we współpracy z Fundacją na rzecz Bezpiecznego Obrotu Prawnego oraz spółką Rejestry Notarialne. Nadrzędnym celem DON-u jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, jak również informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów.



Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *